Newsroom

Pianist wows at music festival spotlight concert

Pianist Elizabeth Morgan from Greenhill School was the overall winner at this year’s Secondary Schools Valero Music Festival.

The annual festival, which is organised by the Pembrokeshire County Council Music Service and sponsored by Valero, took place at Haverfordwest High School on Saturday November 17th.

Over 200 young musicians from each of the County’s eight county secondary schools, Pembrokeshire College and further afield took part in individual and ensemble competitions throughout the day.

Later in the afternoon, an enthusiastic audience enjoyed a ‘Spotlight’ concert showcasing the individual winners and the winners of the instrumental and vocal ensemble competitions.

During the concert every performer who was placed 1st, 2nd, or 3rd   throughout the day received a badge in recognition of their achievement.

Music Service coordinators Philippa Roberts and Sarah Benbow said

“This concert is a celebration of the continued hard work and dedication of the young musicians of Pembrokeshire.

“Thanks also go to ‘The Friends of Pembrokeshire Young Musicians’ for providing refreshments and who continue to support the Music Service at all events throughout the year.

Denis Mahoney, ensemble adjudicator, expressed his admiration for the day.

“This level of achievement is indeed ’bucking the National trend', and can only be attributed to the wonderful teaching taking place, and the fantastic organisation and management of the music service and staff.”

The overall winner Elizabeth Morgan was presented with the Tim Bourne Memorial Cup by Head Adjudicator Timothy Angel.

The invited professional adjudicators were - Timothy Angel, vocal; Denis Mahoney ensemble; Peter Fielding, woodwind; Robin Hackett, brass; Karin Jenkins, strings;  Sarah-Jane Absalom, piano, Melanie Walker, instrumental, Max Ireland, percussion and Jazz

The event conclude with County Music Service Manager Ben Field thanking the adjudicators, teachers, parents and students for making the Festival such a success.

Caption
Valero Public Affairs Manager Stephen Thornton together with Ben Field and the winners at this year’s competition.

Results:

Woodwind

Grade 3 Clarinet & Sax                      

1st

Toby Williams

Milford Haven

2nd

Bethan Raymond

Milford Haven

3rd

Tal Nicholas

Preseli

Grade 3 Flute & Oboe

1st

Giselle Jones

Penrhyn Dewi

2nd

Grace James

Milford Haven

3rd

Alex Joseph

Greenhill

HC

Sophie Marshall

Redhill

 Grade 4 Flute & Oboe

1st

Josh Geertman

Greenhill

2nd

Carys Thomas

Redhill

3rd

Livia Pyart

Haverfordwest High

HC

Finn Sinclair

Haverfordwest High

Grade 4 Clarinet and Sax              

1st

Jed Davies

Greenhill

2nd

Megan Wells

Haverfordwest High

3rd

Robert Cecil

Milford Haven

Grade 5 Flute & Oboe

1st

Jencyn Corp

Preseli

2nd

Megan Shinner

Haverfordwest High

3rd

Charlotte Lewis

Henry Tudor

HC

Evie-Jean Davies

Greenhill

Grade 5 Clarinet & Sax

1st

Dylan Freeman

Henry Tudor

2nd

Elin Kimberley

Penrhyn Dewi

3rd

Lefi Dafydd

Preseli

HC

Benjamin Davies

Preseli

Grade 6 Woodwind                        

1st

Lottie Howlett-John

Henry Tudor

2nd

Martha Owen

Haverfordwest High

3rd

Caitlyn Arran

Milford Haven

HC

Rosie Christie

Preseli

Grade 7 Woodwind                                     

1st

Isabel Howe

Penrhyn Dewi

2nd

Jake Watts

Preseli

3rd

Elen Maycock

Bro Gwaun

HC

James Townsend

Haverfordwest High

Open Woodwind*

1st

Eve Humphries

Pembrokeshire College

2nd

Megan Owens

Milford Haven

3rd

Ella Townsend

Haverfordwest High

HC

Georgina Morris

Haverfordwest High

Brass

Grade 3 Brass

1st

Lily Thomas

Milford Haven

2nd

Owain Williams

Bro Gwaun

3rd

Alice Morgan

Haverfordwest High

Grade 4 Brass                                   

1st

Joel Oughton

Milford Haven

2nd

Ioan Thompson

Greenhill

3rd

Max Maclachan

Milford Haven

HC

Ace Allerton

Milford Haven

Grade 5 Brass   

1st

Nia Llewellyn

Haverfordwest High

2nd

Iwan Brew

Bro Gwaun

3rd

Morgan Price

Penrhyn Dewi

HC

Robbie Davies

Penrhyn Dewi

Grade 6 Brass   

1st

Marilla Evans

Preseli

2nd

Lucy Anthony

Greenhill

3rd

Rosa Brew

Bro Gwaun

Grade Open Brass *

1st

Rhys Evans

Milford Haven

2nd

Rhiannon Andrasko

Preseli

3rd

Carys George

Haverfordwest High

 3rd

Joe Richards

Haverfordwest High

HC

Alys Owens

Preseli

Strings

Grade 3 Strings                                                                

1st

Lily Mathias

Preseli

2nd

Esyllt Corp

Preseli

3rd

Yasmin Haigh

Redhill

Grade 4 Strings                                                                

1st

Samantha Semaani

Penrhyn Dewi

2nd

Marilla Evans

Preseli

3rd

Christian Pearce

Penrhyn Dewi

HC

Alonwy Roberts

Bro Gwaun

HC

Gwenna Maycock

Bro Gwaun

HC

Nivetha Athithan

Haverfordwest High

HC

Freya Prout

Haverfordwest High

Grade 5 Strings      

1st

Daisy Whitfield

Preseli

2nd

Connie Haggar

Haverfordwest High

3rd

Jennifer Rees

Redhill

HC

Nia Morgan

Redhill

HC

Finlay Ryder

Milford Haven

HC

Michele Chung

Haverfordwest High

Grade 6 Strings                                

1st

Emmie Tamilia

Haverfordwest High

2nd

Eve Mathias

Preseli

2nd

Tom Davies

Greenhill

3rd

Seren Griffiths

Preseli

Grade 7 Strings                

1st

Anna Likeman

Preseli

2nd

William Lewis

Penrhyn Dewi

3rd

Bethan Freeman

Henry Tudor

HC

Efa Walker

Haverfordwest High

 Grade Open Strings*

1st

Mia Childs

Haverfordwest High

2nd

Rhys Lewis

Haverfordwest High

3rd

Rhianna Wade

Haverfordwest High

HC

Nia Lewis

Haverfordwest High

HC

Joseph Likeman

Preseli

HC

Tess Watson

Haverfordwest High

Piano/Harp

Grade 3 Piano/Harp                       

1st

Esyllt Corp

Preseli

2nd

Isabelle Price

Haverfordwest High

3rd

Nia Williams

Henry Tudor

Grade 4 Piano/Harp                       

1st

Marilla Evans

Preseli

2nd

Alex Joseph

Greenhill

3rd

Eliza Bradbury

Haverfordwest High

HC

Eleri Court

Preseli

Grade 5 Piano/Harp                       

1st

Jencyn Corp

Preseli

2nd

Jasmine Pugh

Haverfordwest High

3rd

Loti Makepeace

Preseli

HC

Nia Williams

Henry Tudor

Grade 6/7 Piano/Harp                                   

1st

Declan Connellan

Henry Tudor

2nd

Isabel Howe

Penrhyn Dewi

3rd

Nell Evans

Preseli

 Open Piano/Harp             *

1st

Elizabeth Morgan

Greenhill

2nd

Rhianna Wade

Haverfordwest High

3rd

Mia Childs

Haverfordwest High

3rd

Lefi Dafydd

Preseli

Vocal

Musical Theatre and Classical Vocal Years 7-9     

1st

Seren Lewis

Preseli

2nd

Phebe Salmon

Bro Gwaun

3rd

Nico Solomon

Milford Haven

Popular Vocal Years 7-9                                

1st

Catrin Collellan

Henry Tudor

2nd

Phebe Salmon

Bro Gwaun

3rd

Nico Solomon

Milford Haven

HC

Seren Lewis

Preseli

Popular Vocal Years 10-13                                           

1st   

Rebecca Harries

Milford Haven

2nd 

Connor Adams

Henry Tudor

3rd  

Faye Kingston

Penrhyn Dewi

HC  

Janthine Aburido

Haverfordwest High

HC

Ellie Cleary

Bro Gwaun

Musical Theatre & Classical Vocal Years 10-13     

1st

Eve Humphries

Pembrokeshire College

2nd

Melissa Fletcher

Pembrokeshire College

3rd

Seren Phillips

Preseli

3rd

Izzy Nixon

Greenhill

HC

Isabel Howe

Penrhyn Dewi

 Open Vocal Ensemble*

1st

Haverfordwest High Girls Trio

2nd

Pembrokeshire College Girls Trio

2nd

Haverfordwest High Boys Quartet

 Open Vocal         *                                                            

1st  

Phebe Salmon

Bro Gwaun

2nd 

Megan John

Haverfordwest High

3rd  

Eve Humphries

Pembrokeshire College

HC 

Tess Watson

Haverfordwest High

Ensemble

Ensemble Grade 5-                                      

1st

Milford Folk Band

2nd

Preseli Trio

3rd

Preseli Quintet

HC

Pembroke Flute Trio

Grade 6-8 Ensemble                      

1st

Milford Haven Sax Trio

2nd

Ysgol Bro Gwaun Brass Band

3rd

Haverfordwest String Ensemble

Instrumental Duo                                                                           

1st

Rhys Lewis & Rhianna Wade

2nd

Jennifer Rees & Eliza Bradbury

3rd

Molly Gough & Emily Wakely

HC

Nell & Marilla Evans

 Open Instrumental Ensemble*

1st  

Haverfordwest High Percussion Ensemble

2nd 

Haverfordwest High Mexican Fiesta

3rd  

Prendergast Flute Trio

Percussion

Kit Percussion Grade 3-6                              

1st

Hannah Phillips

Henry Tudor

2nd

Oliver Haltham

Castle School

3rd

Caitlyn Arran

Milford Haven

HC

Iolo Evans

Bro Gwaun

Open Percussion*                          

1st

Sara Llewellyn

Haverfordwest High

2nd

Imogen Stace-Smith

Greenhill

3rd

Carys Underwood

Preseli

HC

Dylan Sanders-Swales

Milford Haven

JAZZ

Open Jazz*                        

1st

Dylan Sanders-Swales

Milford Haven

2nd

Noah Yates

Greenhill

3rd

Branwen Vaughan

Preseli

HC

Caitlyn Arran

Milford Haven

HC

Callum Jones

Haverfordwest High


ID: 4474, revised 03/12/2018