Newsroom

Percussionist is Overall Winner at Valero Music Festival

Percussionist Sara Llewellyn from Haverfordwest High V.C. School was the overall winner at this year’s Secondary Schools Valero Music Festival.

The annual festival, which is organised by the Pembrokeshire County Council Music Service and sponsored by Valero, took place at Ysgol Caer Elen on Saturday (November 16th).

Over 200 young musicians from each of the County’s eight county secondary schools, Pembrokeshire College and further afield took part in individual and ensemble competitions throughout the day.

Later in the afternoon, an enthusiastic audience enjoyed a ‘Spotlight’ concert showcasing the individual winners and the winners of the instrumental and vocal ensemble competitions. During the concert every performer who was placed 1st, 2nd, or 3rd   throughout the day received a badge in recognition of their achievement.

Music Service coordinators Philippa Roberts and Sarah Benbow proudly said; “This concert is a celebration of the continued hard work and dedication of the young musicians of Pembrokeshire.

“Thanks also go to ‘The Friends of Pembrokeshire Young Musicians’ for providing refreshments and who continue to support the Music Service at all events throughout the year.”

This year the Music Service was supported by Music Young Ambassadors. These are keen young musicians from the Music Service who show initiative and were helpful during the day.

Denis Mahoney, ensemble adjudicator, expressed his admiration for the day.

“This level of achievement is indeed bucking the national trend and can only be attributed to the wonderful teaching taking place, and the fantastic organisation and management of the music service and staff. Please, do all in your power to sustain all you do for the young people in your county. It is indeed incredible!

“Thank you, and Valero, for a wonderful and exciting day. The learners will never forget the day, and their experience of standing up, performing, and in many cases winning, will live with them for the rest of their lives.”

The overall winner, Sara Llewellyn, was presented with the Overall Winners’ Cup by Head Adjudicator Timothy Angel. Earlier in the day Sara, who won the Open Jazz competition, performed ‘Blues for Gilbert’ by Mark Glentworth.

Winner of the Open Woodwind competition was Ella Townsend from Haverfordwest High V.C. School who performed ‘Concertino’ by Chaminade.

The Open String competition winner was cellist Rhys Lewis from Haverfordwest High V.C. School who performed ‘Hungarian Rhapsody’ by David Popper.

The Open Piano winner was Lefi Dafydd from Ysgol Preseli who performed ‘The March of the Dwarfs’ by Edvard Grieg.

Rhys Evans from Milford Haven School was the winner of the Open Brass class and performed ‘Morceau De Concert’ by J.G. Pennequin.

The Open Vocal Competition was won by Phebe Salmon from Ysgol Bro Gwaun who sang ‘Llanc Ifanc o Lŷn’ gan William Jones & T. Gwynn Jones.

Meanwhile the Open Percussion class winner was Carys Underwood from Ysgol Preseli who performed ‘Monograph IV’ by Richard Gipson.

Harri Tudur Vocal Ensemble

The Open Vocal Ensemble class winners were a Vocal group from Ysgol Harri Tudur (pictured above). Melissa Phillips, Madelyn Wheeler, Catrin Connellan, Megan Thomas, Felicity Lewis and Ruby Tingle performed ‘I Won’t Say I’m In Love’ from Hercules.

HHVC Cello Trio

The Open Instrumental Ensemble competition was won by Haverfordwest High V.C. School Cello Trio (pictured above); Rhys Lewis, Rhianna Wade and Mia Burnett, who performed ‘Classical Music Mash up’ by Grant Willard arr. Rhys Lewis.

The invited professional adjudicators - Timothy Angel, vocal; Denis Mahoney, ensemble; Peter Fielding, woodwind; Robin Hackett, brass; Karin Jenkins, strings; Bethan Harkin, piano and harp; Melanie Walker, instrumental, Nick Baron, percussion and jazz – were greatly impressed with the high standard and strength of schools’ music on show from across the County.

County Music Service Manager Ben Field thanked the adjudicators, teachers, parents and students for making the Festival such a success.

“Pembrokeshire Music Service would like to give heartfelt thanks to Valero for their continued and longtime sponsorship and support of this event,” he said.

Stephen Thornton, Public Affairs Manager at Valero Pembroke Refinery, said: “We are incredibly proud to support Pembrokeshire’s young musicians for another year.

“More than 200 young people took part in the competition, demonstrating the wealth of creativity, dedication and passion across the county.

“It was wonderful to see competitors take on such an exciting variety of musical genres and they did themselves, their schools and their teachers proud.”

The main picture shows the winners of each section with Joanna Sayers from Valero and Ben Field from Pembrokeshire County Council’s Music Service.

 

The results of the competitions held during the day were as follows:

Woodwind

Grade 3 Clarinet & Sax

                

1st

Oliver Newboult

Milford Haven

2nd

Martha Lee

Harri Tudur

3rd

Jeny Frayling

HHVC

 

Grade 3 Flute & Oboe

 

1st

Arianne Mabe-Jones

Caer Elen

2nd

Maddie Guy

Penrhyn Dewi

3rd

Enfys Wheeler

Preseli

HC

Mared Phillips

Preseli

 

Grade 4 Flute & Oboe

 

1st

Alice Hillen

HHVC

2nd

Megan Thompson

HHVC

3rd

Aimee Kettle

Greenhill

 

Grade 4 Clarinet and Sax       

 

1st

Amelia Faletou

Greenhill

2nd

Annis Henton

Penrhyn Dewi

3rd

Ela-Gwenno-Jones

Caer Elen

H.C

Leah Caroll

Harri Tudur

 

Grade 5 Flute & Oboe

 

1st

Livia Pyart

HHVC

2nd

Ella Thomas

Greenhill

3rd

Finn Sinclair

HHVC

 

Grade 5 Clarinet & Sax

 

1st

Robert Cecil

Milford Haven

2nd

Niamh Smith

Redhill School

3rd

Harry Armstrong

Milford Haven

HC

Ffion Frayling

HHVC

 

Grade 6 Clarinet & Sax           

 

1st

Dylan Freeman

Harri Tudor

2nd

Rosie Christie

Preseli

3rd

Lefi Dafydd

Preseli

 

 Grade 6 Flute & Oboe

 

1st

Jencyn Corp

Preseli

2nd

Evie-Jean Davies

Greenhill

3rd

Lily Meddings

Penrhyn Dewi

    

Grade 7 Woodwind      

                

1st

Anna Long

HHVC

2nd

Rowan Maclachlan

Milford Haven

3rd

Megan Shinner

HHVC

 

Open Woodwind*

 

1st

Ella Townsend

HHVC

2nd

Nell Evans

Preseli

3rd

Georgina Morris

HHVC

 

Brass

Grade 3 Brass

 

1st

Matthew Flynn

Greenhill

2nd

Rhys Colnet

Preseli

3rd

Ifan Jones

Preseli

H.C

Tobias Edwards

HHVC

H.C

Faith Barcoe

Milford Haven

 

Grade 4 Brass                           

 

1st

James Goodwin-Close

Greenhill

2nd

Toby Middlemist

HHVC

3rd

Sophie Lewis

Harri Tudur

HC

Dee Dee Scarborough

HHVC

 

Grade 5 Brass          

 

1st

Mark Oughton

Home Educated

2nd

Mairwen James

Preseli

3rd

Ifan Evans

Bro Gwaun

HC

Joel Oughton

Home Educated

 

Grade 6 Brass          

 

1st

Iwan Brew

Bro Gwaun

2nd

Taran Parker

Preseli

2nd

Morgan Price

Penrhyn Dewi

3rd

Guillaume Evans

Penrhyn Dewi

 

Grade 7 Brass

 

1st

Lucy Anthony

Greenhill

2nd

Imogen Stace-Smith

Greenhill

2nd

Nia Llewellyn

HHVC

 

Grade Open Brass *

 

1st

Rhys Evans

Milford Haven

2nd

Robbie Davies

Penrhyn Dewi

3rd

Marilla Evans

Preseli

 

Strings

Grade 3 Strings                                                       

 

1st

Megan Evans

Caer Elen

2nd

Sabrina Semaani

Penrhyn Dewi

3rd

Mia Burnett

HHVC

 

Grade 4 Strings                                                       

 

1st

Sam Kelly

Penrhyn Dewi

2nd

Esyllt Corp

Preseli

3rd

Millie Evans-Thomas

Greenhill

    

Grade 5 Strings

    

1st

Marilla Evans

Preseli

1st

Ella Bromby

Greenhill

2nd

Gwenna Maycock

Bro Gwaun

3rd

Alonwy Roberts

Bro Gwaun

3rd

Lara Whitfield

Preseli

H.C

Freya Prout

HHVC

H.C

Samantha Semaani

Penrhyn Dewi

H.C

Nivetha Athithan

HHVC

                

Grade 6 Strings                               

 

1st

Tom Davies

Greenhill

2nd

Taran Parker

Preseli

3rd

Maisie Kite

HHVC

3rd

Nia Morgan

Redhill School

H.C

Jenifer Rees

Redhill School

H.C

Daisy Whitfield

Preseli

 

Grade 7 Strings            

 

1st

Bethan Freeman

Harri Tudur

1st  

Eve Mathias

Preseli

 

Grade Open Strings*

 

1st

Rhys Lewis

HHVC

 

Piano/Harp

Grade 3 Piano/Harp                

 

1st

Sophie Lewis

Harri Tudur

2nd

Toby Hounsell

Harri Tudur

3rd

Dan Shinnee

HHVC

 

Grade 4 Piano/Harp                

 

1st

Freya Prout

HHVC

2nd

Tobias Edwards

HHVC

3rd

Samantha Semaani

Penrhyn Dewi

3rd

Sabrina Semaani

Penrhyn Dewi

 

Grade 5 Piano/Harp           

 

1st

Nathan Howe

Penrhyn Dewi

2nd

Esyllt Corp

Preseli

3rd

Charlotte Lewis

Harri Tudur

3rd

Marilla Evans

Preseli

HC

Jenifer Rees

Redhill

 

Grade 6/7 Piano/Harp                                

 

1st

Eliza Bradbury

HHVC

2nd

Jencyn Corp

Preseli

3rd

Nell Evans

Preseli

H.C

Declan Connellan

Harri Tudur

H.C

Imogen Grimes

Pembrokeshire College

 

Open Piano/Harp *

 

1st

Lefi Dafydd

Preseli

2nd

Isabel Howe

Penrhyn Dewi

2nd

Awen Davies

Preseli

3rd

Seren Phillips

Preseli

H.C

Elyse Edwards

HHVC

H.C

Rhys Lewis

HHVC

 

Vocal

Musical Theatre and Classical Vocal Years 7-9

 

1st

Niko Solomon

Milford Haven

2nd

Molly James

Preseli

3rd

Mared Phillips

Preseli

3rd

Grace Griffiths

Bro Gwaun

H.C

Gwenna Maycock

Bro Gwaun

 

Popular Vocal Years 7-9                           

 

1st

Megan Thomas

Harri Tudur

2nd

Holly Pyart

Milford Haven

3rd

Cadi Moore

Preseli

HC

Alicia Thomas

Milford Haven

 

Popular Vocal Years 10-13                                   

 

1st   

Cerys Grant

Pembrokeshire College

2nd 

Phebe Salmon

Bro Gwaun

3rd  

Jadie Dyne

Harri Tudur

HC  

Lily Coles

HHVC

HC

Abi Griffiths-McCaffrey

HHVC

 

Musical Theatre & Classical Vocal Years 10-13    

 

1st

Phebe Salmon

Bro Gwaun

2nd

Nancy Mason-Hoskins

Bro Gwaun

3rd

Lily Meddings

Penrhyn Dewi

H.C

Seren Thorne

Bro Gwaun

 

Open Vocal Ensemble*     

 

1st

Harri Tudur Vocal Group

2nd

HHVC Yr 11 Trio

3rd

HHVC Vocal Trio

 

Open Vocal *                                              

 

1st  

Phebe Salmon

Bro Gwaun

2nd 

Megan John

HHVC

 

Ensemble

Ensemble Grade 5-

                            

1st

HHVC Lower School Trio

2nd

HHVC Piano trio

3rd

Greenhill String Quartet

HC

Milford Haven Wind Ensemble

 

Grade 6-8 Ensemble    

           

1st

HHVC String Ensemble

2nd

HHVC Clarinet Trio

 

Instrumental Duo                                                    

 

1st

HHVC Violin and Harp Duet

2nd

HHVC Clarinet Duet

3rd

HHVC Piano Duet

 

Open Instrumental Ensemble*

 

1st  

HHVC Cello Trio

2nd 

HHVC Flute Trio

3rd  

HHVC Flute Choir

 

Percussion

Kit Percussion Grade 3-7              

 

1st

Oliver Haltham

Castle School

2nd

Lewis Williams

Penrhyn Dewi

3rd

Iolo Evans

Bro Gwaun

HC

Callum Cunnea

Harri Tudur

 

Open Percussion*              

 

1st

Carys Underwood

Preseli

2nd

Dylan Sanders-Swales

Milford Haven

3rd

Imogen Stace-Smith

Greenhill

 

Jazz

Grade 3-5

 

1st

James Townsend

HHVC

                         

Open Jazz*                   

 

1st

Sara Llewellyn

HHVC

2nd

Jake Scott

HHVC

3rd

Dylan Sanders-Swales

Milford Haven

HC

Caitlyn Arran

Milford Haven

HC

Nia Llewellyn

HHVC


ID: 5832, revised 27/11/2019